وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


رطوبت زدایی با کوئل برودتی
یکشنبه 26 آذر 1391 ساعت 12:26 ب.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

رطوبت زدایی با کوئل برودتی

رطوبت زدایی با کوئل برودتی

در تهویه مطبوع ، داخل فضایی که قصد تهویه کردن آن را داریم با توجه به نوع فعالیتی که آنجا انجام می شود باید رطوبت مناسبی وجود داشته باشد . میزان رطوبت مناسب در فضا معمولا برای زمستان و تابستان متفاوت است که میزان رطوبت مورد نیاز را می توان از جداولی که در این رابطه تهیه شده به دست آورد.

برای تهویه فضا معمولا هوای برگشتی از فضا را با مقداری هوای خارج برای تامین اکسیژن ، مخلوط کرده و این مخلوط را گرم یا سرد کرده و با شرایط دمایی و رطوبت مناسب به داخل فضا میفرستند . بدیهی است که هوای مخلوط هوا رطوبتش ممکن است از رطوبت مورد نیاز ما برای فضای مورد تهویه بیشتر باشد که در اینصورت باید رطوبت هوا را کاهش داد و اصطلاحا رطوبت گیری انجام داد.

برای رطوبت گیری روشهای مختلفی وجو دارد :
رطوبت گیری توسط مواد جاذب رطوبت : دراین روش هوا را از روی مواد جاذب رطوبت مانند سیلیکاژل و .... عبور می دهند و رطوبت هوا کاسته میشود. رطوبت گیری با برودت : رطوبت داخل هوا همان بخار آب می باشد که با هوای خشک مخلوط و باعث مرطوب شدن هوا شده . بخا آب موجود در هوا به صورت سوپرهیت می باشد یعنی با شرایط اشباع فاصله دارد . بخار آب در هر فشاری دارای یک دمای اشباع می باشد که در آن دما بخار آب به نقطه اشباع رسیده و شروع به تقطیر و تبدیل شدن به مایع می کند. برای هوای مرطوب یک پارامتری به نام نقطه شبنم تعریف می کنند. نقطه شبنم به دمایی گفته می شود که اگر هوای مرطوب (هوای معول موجود در جو زمین نیز هوای مرطوب است) را تا آن دما سرد کنیم بخار آب موجو در هوا به نقطه اشباع رسیده و شروع به تقطیر شدن می کند. از همین خاصیت استفاده کرده و هوایی را که می خواهیم رطوبتش را بگیریم تا نقطه شبنم سرد می کنیم که در نتیجه رطوبت موجود در هوا تقطیر شده و به صورت قطرات آب از هوا جدا می شود .

برای سردکردن و رطوبت گیری هوا دو روش می توان به کار برد :
1. پاشش آب سرد داخل هوا که آب سرد، گرمای هوا را جذب کرده و هوابه نقطه شبنم رسیده و رطوبت زدایی می شود.
2. عبور هوا از روی یک کویل سرد(که داخل آن آب سرد یا مبرد) وجود دارد که در اینصورت گرمای هوا توسط کویل برودتی جذب شده و دمای هوا به نقطه شبنم می رسد و رطوبت(بخار آب) موجود در هوا تقطیر و از هوا جدا می شود که شماتیک آن در شکل 1 نشان داده شده .

بحث ما بر روی رطوبت گیری به روش برودتی و با کویل سرد می باشد. ممکن است این سوال پیش بیاد که سیستم برودتی که باید هوا را خنک کند چه ظرفیتی باید داشته باشد که در ادامه به محاسبه ظرفیت آن می پردازیم.شکل 1 شماتیک فرآیند انجام شده و سایکرومتریک آن را نشان می دهد. برای بررسی تغییرات انجام شده روی هوا از نمودار سایکرومتریک استفاده می کنیم. مثلا هدف ما برررسی شرایط هوای عبوری از کویل برودتی و به دست آوردن ظرفیت سیستم برودتی می باشد. برای این کار باید شرایط هوای ورودی و خروجی از کویل را روی سایکرومتریک مشخص کنیم. هوای ورودی به کویل یا مخلوطی از هوای برگشتی از فضا و هوای تازه خارج است و یا در بعضی موارد صد در صد هوای تازه . اگر صد در صد هوای تازه باشد که خوب دما و رطوبت هوای خارج را داریم و به وسیله این دو یک نقطه روی سایکرومتریک مشخص می کنیم و اگر مخلوط هوای برگشتی و هوای تازه بود، دما و رطوبت هوا بعد از مخلوط شدن را می توان از فرمول های مربوطه به دست آورد و یک نقطه روی سایکرومتریک مشخص کرد.

این نقطه شرایط هوای ورودی به کویل می باشد. برای مشخص کردن شرایط هوای خروجی باید بدانیم که هوا را به چه شرایطی باید رساند . مثلا فرض کنید هوای ورودی به کویل دارای دمای 30 درجه و رطوبت 60 درصد است با مشخص کردن نقطه ای با این مشخصات روی سایکرومتریک می توان نقطه شبنم هوا را به دست آورد که 21 درجه می شود . پس برای تقطیر رطوبت موجود در هوا باید هوا را تا دمایی کمتر از 21 درجه سرد کرد. ظرفیت سیستم تبرید برابر با حرارتی است که باید از هوا گرفته شود تا رطوبت مورد نظر ما تقطیر شده و از هوا جدا شود. ابتدا مکایزم رطوبت گیری نشان داده شده در شکل 1 را به عنوان سیستم ترمودینامیکی در نظر گرفته و قانون اول ترمودینامیک را روی آن به کار می بریم . برای این کار باید انرژی ورودی به سیستم را با انرژی خروجی مساوی قرار دهیم که در شکل 2 نشان داده شده که در نهایت از فرمول 45 نشان داده شده در شکل حرارت جذب شده از هوا که همان ظرفیت کویل برودتی است را به دست می آوریم . توضیحات پارامترهای فرمول های شکل 2 نیز در شکل 3 آمده.

مثال : هوای مرطوب با دمای 30 درجه و رطوبت 50% و دبی 5 مترمکعب بر ثانیه وارد کویل برودتی شده و تا شرایط اشباع در 10 درجه سانتیگراد سرد می شود . ظرفیت سیستم تبرید را به دست آورید؟

شکل شماره 4 فرآیند انجام شده روی هوا را نشان می دهد. که شماره 1 شرایط هوای ورودی به کوئل است که مشخصات آن به شرح زیر می باشد. دما 30 درجه رطوبت نسبی 50% آنتالپی(h) ، برابر 64 کیلوژول بر کیلوگرم هوای خشک نسبت رطوبت (w) برابر با 13.3 گرم برگیلوگرم هوای خشک و حجم مخصوص برابر با 0.877 متر مکعب بر ثانیه می باشد. هوای خروجی نیز روی منحنی اشباع در دمای 10 درجه قرار گرفته که مشخصات آن به صورت زیر می باشد.
آنتالپی 29.5 نسبت رطوبت 7.66 برای به دست آوردن hw از جدول خواص ترمودینا میکی آب اشباع در دمای 10 درجه آنتالپی مخصوص آب مایع را به دست آورده که برابر با 42.02 کیلوژول بر کیلوگرم می شود .
h1=64 kg/kg(da) W1= 13.3 g(w)/kg v1= 0.877
h2=29.5 W2 =7.66 hw=42.02

برای به دست آوردن دبی جرمی هوای ورودی ، دبی حجمی که در مسئله گفته شده که 5 می باشد را بر حجم مخصوص هوای وروردی تقسیم می کنیم .
m = 5/0.87 = 5.7 kg/s

پارامترهای فوق را در فرمول 45 شکل2 قرار داده و q که همان ظرفیت کویل برودتی می باشد را به دست می آوریم. توجه شود که w ها را برای تبدیل به کیلوگرم به 1000 تقسیم کرده ایم.
q=5.7[(64.3-29.5)-(0.133-0.00766)42.02]=197 kw


مرتبط با: تبرید ,


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو