وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


عایقکاری لوله های گاز
چهارشنبه 21 تیر 1391 ساعت 11:26 ق.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

عایقکاری لوله های گاز

عایقکاری لوله های گاز

عایقکاری لوله های گاز :
همواره خوردگی و زنگ زدگی باعث نشت گاز و ایجاد حادثه می گردد و خسارات و تلفات جبران ناچیزی به بار می آورد از این رو برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی لوله های گاز آن ها را عایق می کنند تا از خوردگی و زنگ زدگی مصون بمانند.

عوامل موثر :
به جا ماندن قسمتی از لوله از عایقکاری - ترک بر اثر تنش حرارتی و فیزیکی - خراشیدگی بر اثر حمل و نقل - صدمات ناشی از سنگهای تیز هنگام پر کردن کانال - فشار انبساط و انقباض داخل زمین - نفوذ ریشه درخت - وجود آهک، گچ و.. در خاک - نشت فاضلاب در خاک اطراف لوله - صدمات ناشی از عملیات ساختمانی اطراف - تاثیر باکتریهای در خاک. در لوله کشی روکار برای حفاظت لوله باید رنگ آمیزی انجام شود( زنگ زدائی - چربی زدائی ضد زنگ - رنگ روشن) قابل ذکر است در اکثر موارد مجریان محترم از زدن ضد زنگ خودداری می کنند که جا دارد دقت بیشتری بعمل آید.

لوله کشی توکار :
در مصارف فشار قوی، برای جلوگیری از زنگ زدن لوله های زیر کار، بوسیله عایق پوش کردن لوله ها و یا حفاظت کاتدی توام با عایق پوش کردن انجام می گیرد که عایق پوش کردن لوله ها نیز به دو روش سرد و گرم انجام می شود.

در روش عایقکاری سرد برای مصارف فشار قوی از مواد :
رنگ آستری ( پرایمر)- نوار زیری - و نوار روئی استفاده می گردد. که فعلا خارج از بحث ما می باشد.

لوله کشی توکار برای مصارف فشار ضعیف ( یک چهارم PSI ) که موضوع بحث ما می باشد :

مراحل انجام کار :
زنگ زدائی با سنباده وبرس -چربی زدائی - پرایمرزنی (پرایمر و یا آستری : اصولا بلافاصله بعداز تمیز کردن سطح لوله انجام شود ) - پیچیدن نوار پرایمر ( پس از اینکه آستری بحدی خشک شد که به انگشت نچسبد ولی اثر انگشت بر روی آن باقی بماند لازمست نوارپیچی انجام شود )

توجه۱: پرایمر زنی در هوای بارانی - مه سنگین - در گردوغبار و یا در درجه حرارت زیر ۵- درجه سانتیگراد مجاز نیست.از به کاربردن آستریهائی که در اثر باز بودن درب مخزن، مواد فرار آن از بین رفته یا فاسد شده باید جلوگیری شود.قبل از باز کردن درب ظرف آستری، باید بقدر کافی آنرا تکان داد تا بخوبی مخلوط شود.

توجه ۲: در پاک کردن لوله ها نباید از اشیاء تیز و برنده از قبیل چاقو و تیغه اره و امثال آن که باعث بریدگی یا ایجاد خراش یا فرورفتگی در سطح لوله می شود استفاده کرد. مواد چربی دار و روغنی روی لوله باید بوسیله حلالهای نظیر زایلین یا تلوئن پاک شود.

توجه ۳: پرایمر و نوار باید ساخت یک کارخانه باشند( در اکثر موارد به خاطر صرفه جوئی در هزینه، از آستریهائی در ظرفهای یک لیتری که همجنس با نوار پرایمر نمی باشد استفاده می گردد که با توجه به همجنس نبودن آن با نوار پرایمر صحیح نمی باشد ) - نوار پیچی با همپوشانی 50 درصد انجام می گیرد - در جاهای مرطوب دوبار نوارپیچی انجام شود ( یک بار پرایمر، سپس نوار، مجددا فقط نوار روی نوار قبلی ).

مشخصات نوار :
۱- ضخامت نوار برای حالت عادی 0.5 و ضخامت لایه چسبی آن 0.2 میلی متر و برای نوار سر جوشها، ضخامت نوار 0.8 میلی متر و ضخامت لایه چسبی آن 0.6 میلی متر می باشد.
۲- مقاومت کششی حداقل ۵ کیلوگرم بر یک سانتی متر عرض نوار
۳- میزان چسبندگی نوار به لوله حداقل ۵/۱ کیلوگرم به ازای هر سانتیمتر عرض نوار و میزان چسبندگی نوار به نوار 0.5 کیلوگرم به ازای هر سانتی متر عرض نوار می باشد.
۴- نوار پیچی با زاویه و کشش مناسب انجام شود، بطوریکه در هنگام نوار پیچی بیش از ۵/۰ درصد از عرض نوار کاسته نشود.
۵- ازدیاد طول حداقل ۱۰۰ درصد مقاومت عایق کنندگی حداقل یک میلیون مگا اهم.
۶- مقاومت الکتریکی حداقل ۴۰ کیلووات بر میلیمتر.
۷- حدود دما برای حفظ مشخصات نوار بین ۲۰- تا ۶۰+ درجه سانتگراد.
۸-رنگ سیاه

توجه ۴ : در صورتی که حلقه نوار در هنگام نوار پیچی به پایان برسد، نوار جدید حداقل یک دور روی نوار قبلی پیچیده شود. در محل اتمام نوارپیچی باید نوار سه دور روی هم پیچیده شود.

توجه ۵ : در صورتیکه نوار پیچی لوله ها قبل از جوشکاری انجام شده باشد، نوار پیچی سر جوشها و اتصالات باید بوسیله نوار نرم مخصوص سر جوشها و اتصالات انجام شود.

توجه ۶ : در مواردی مشاهده شده که بعضی از مجریان از نوار سفید برای عایقکاری استفاده می کنند، لازم به ذکر است که نوار سفید به نام نوار روئی در لوله کشی فشار قوی مطرح بوده و مشخصات آن بعلت ضعیف بودن مناسب برای عایقکاری مصارف خانگی و تجاری فشار ضعیف نمی باشد. از این نوار در فشار قوی، بر روی نوار زیرین پیچیده می گردد. برخی از مشخصات نوار سفید عبارتند از : ضخامت کلی نوار ۰.۵ میلی متر (ضخامت نوار ۰.۴ و ضخامت لایه چسبی آن ۰.۱ میلی متر )- مقاومت کششی آن حداقل ۳ کیلوگرم بر سانتی متر عرض نوار.

توجه ۷ : در صورت آسیب دیدن نوار، باید قسمت آسیب دیده به طور کامل دور تا دور لوله باز و سطح لوله به اضافه 5 سانت ازهر طرف تمیز و پرایمر زده شده و مجددا نوارپیچی شود.

توجه ۸ : مدت زمان لازم برای رسیدن به استحکام نهائی نوار پرایمر روی لوله، حدودا 10 تا 24 ساعت می باشد، بعبارتی حداقل بعد از حدود ۲۴ ساعت تست چسبندگی نوار به لوله انجام شود.
( بسته به جنس استفاده شده ).

توجه ۹ : در صورتیکه چسبندگی نوار به لوله مناسب نباشد، کل نوار مربوطه باید باز شده و پس از تمیز کردن سطح، پرایمر زنی و نوارپیچی مجددا تحت شرایط استانداردانجام پذیرد.

میزان مصرف پرایمر :
حدودا یک لیتر به ازای هر 10متر مربع سطح خارجی لوله. طبق محاسباتم برای لوله های مختلف نتایج زیر حاصل گردید : هر لوله شش متری به قطر ۲/۱، 21.4 سی سی پرایمر نیاز دارد، بعبارتی با یک لیتر پرایمر می توان تعداد 46.7 لوله ۲/۱ اینچ یا تعداد 29.4 لوله ۴/۳ اینچ یا تعداد 18.5 لوله 1 اینچ یا تعداد 11.8 لوله ۴/۱ 1 اینچ یا تعداد 9.1 لوله ۲/۱ 1 اینچ و یا تعداد 5.8 لوله 2 اینچ را پرایمر زنی نمود. پرایمر آلتن در حال حاضر هر 4 لیتر حدودا ۲۰۰۰۰ تومان می باشد.


مرتبط با: گاز رسانی ,می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic