تبلیغات
وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع - اصول کار یخچال

وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


اصول کار یخچال
دوشنبه 27 دی 1389 ساعت 01:26 ب.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

اصول کار یخچال

یخچال

ابتدایی‌ترین نوع یخچال را ژاکوب پراکنیز در سال 1834 میلادی اختراع کرد. از آن پس این اختراع همواره در حال تحول و دگرگونی بود، تا اینکه اولین یخچال برقی توسط دیوو آمریکایی در سال 1869 به بازار عرضه شد. در یخچال برقی تولید سرما بر اساس اصل تراکم و انبساط یک نوع گاز با درجه حرارت تبخیر پایین ، احتیاج به تخصص و تجهیزات خاص در زمینه ترمودینامیک و مکانیک سیالات دارد.
یخچال

ساختمان یخچال

اجزای تشکیل دهنده یخچال را به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم می‌کنند :

اجزای مکانیکی یخچال :
• کمپرسور
• رادیاتور خنک کننده (کندانسور)
• فیلتر (درایر)
• لوله مویین (کاپیلاری تیوب)
• اواپراتور (محفظه یخ ساز)

موتور الکتریکی :
موتور الکتریکی مجموعه‌ای مکانیکی است که کمپرسور یخچال را تشکیل می‌دهند. موتور الکتریکی از نوع آسنکرون بوده و دارای دو قطب است. مجموعه اعضای موتور عبارتند از :
• ترموستات
• رتور
• رله راه انداز (رله استارت)
• جعبه تقسیم و سیم رابط
• لامپ یخچال
• شستی معکوس لامپ یخچال

چگونگی تشکیل سرما در یخچال :
با اتصال کنتاکتها در ترموستات ، موتور شروع بکار نموده و پیستون کمپرسور را در داخل سیلندر به حرکت در می‌آورد و مرتبا گاز را از طریق لوله برگشت می‌مکد و با فشار وارد لوله رفت می‌نماید. فشار وارده بر گاز آن را وارد رادیاتور (کندانسور) می‌کند، که در پشت یخچال قرار دارد. در آنجا مقداری از حرارت گاز کاسته می‌گردد. برای انتقال بهتر گرمای گاز ، باید فاصله رادیاتور تا دیواره حدود 25 سانتیمتر باشد. سپس گاز سرد کننده با عبور از فیلتر (درایر) کاملا خشک شده و چون لوله خروجی فیلتر و پس از آن سطح مقطع لوله مویین بسیار کم است گاز تحت فشار زیادی قرار گرفته و به حالت مایع می‌شود.
در این حالت دمای آن نیز زیاد می‌شود. با عبور از لوله مویین گاز وارد لوله‌های اواپراتور (جای یخ) می‌شود، و چون سطح مقطع جدید به مراتب بیشتر از سطح مقطع لوله مویین است شروع به فوران نموده و تولید سرما می‌کند. فشار کمپرسور ، گاز را از طریق اواپراتور عبور داده و از خروجی اواپراتور توسط لوله‌ای به لوله برگشت کمپرسور می‌رساند. این عمل مادامی که یخچال سرد شود ادامه می‌یابد تا آن که در اثر سرمای تولید شده ، مدار موتور الکتریکی توسط ترموستات قطع شود. دمای محفظه معمولا بین 1 الی 7 درجه سانتیگراد است، و در اواپراتور به حدود 15 درجه زیر صفر می‌رسد.

یخچال

ذوب برفک در یخچال :
با باز شدن در یخچال مقداری از هوای گرم محیط وارد یخچال شده و بر روی اواپراتور قطرات آب بوجود می‌آورد. این قطرات به مرور زمان توده‌های یخی و به عبارت دیگر برفک ایجاد می‌کنند که به وسیله آنها عمل سرما سازی در یخچال مختل می‌شود. از اینرو لازم است در فواصل زمانی معینی نسبت به ذوب برفکها اقدام شود. برای ذوب برفکها می‌توان یخچال را خاموش کرده و در آن را برای مدتی باز گذاشت. روش دیگر ، استفاده از یک المنت گرم‌کننده است که به دور اواپراتور پیچیده می‌شود. هرگاه لازم باشد ترموستات مدار المنت را وصل نموده و برفک‌ها را از بین می‌برد.

• آب سرد‌کن
• اواپراتور
• ترموستات
• رادیاتور

آشنایی با ساختمان یخچال :
باید دانست که یخچال‌های خانگی ، فریزر ، یخچال‌های ویترینی و سایر وسایل سردکننده تراکمی ، ساختمان مشابه دارند، و سیستم کار آنها یکسان است. یک یخچال نسبت به بعضی از لوازم برقی خانگی ، چون سـماور برقی و بخاری برقی ، از جزئیات بیشتری برخوردار است. از اینرو اجزای تشکیل دهنده یخچال را به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم می‌کنند.

اجزای مکانیکی یخچال
کمپرسور :
کار کمپرسور ، ایجاد فشار و مکش جهت به حرکت در آوردن گاز در سیستم است. در داخل کمپرسور یک موتور الکتریکی تک‌ فاز و یک مجموعه مکانیکی شامل سیستم سوپاپ و پیستون و میل‌لنگ قرار دارد. با رسیدن برق به موتور کمپرسور و به چرخش در‌آمدن روتور آن توسط میل‌لنگ ، پیستون به حرکت در آمده و سوپاپ‌های مختلف باز و بسته می شوند. در نتیجه گاز به گردش در می‌آید. کمپرسور تنها از طریق سرلوله به بیرون ارتباط دارد.
صرف‌نظر از لوله کور که جز در موارد تخلیه یا شارژ گاز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، دو لوله دیگر از اهمیت بسزایی برخور دارند. حرکت پیستون داخل سیلندر کمپرسور مرتبا گاز را از لوله برگشت مکیده و با فشار وارد لوله رفت می‌کند. به این ترتیب گاز سرما ساز مدام در حال حرکت است و عمل سرماسازی را انجام می‌دهد.

رادیاتور خنک کننده (کندانسور) :
گاز سرد کننده وقتی در داخل کمپرسور تحت فشار قرار گیرد، حرارت آن افزایش می‌یابد. حال اگر به طریقی این گرما سلب نشود و یا تعدیل نگردد، عمل سرما‌سازی مختل می‌شود. از این رو در یخچال ، گاز تحت فشار و گرم شده از کمپرسور وارد لوله‌های مارپیچ مانند که در تماس مستقیم هوا است (جای این لوله ها در یخچال های خانگی پشت کابینت اصلی یخچال است) می‌شوند. دمای گاز در اثر ارتباط هوا کاهش یافته و عمل سرماسازی در سیستم به سهولت انجام می‌شود. به منظور حفاظت لوله‌های فلزی کندانسور در برخورد با اشیا و اجسام خارجی مفتولی در اطراف کندانسور تعبیه می‌کنند.

فیلتر درایر :
گاز پس از آنکه در داخل کمپرسور تحت فشار قرار گرفت، به منظور کاستن از حرارتش راهی کندانسور می‌شود. از آنجا که ممکن است در عبور از این مسیر جرم هایی را نیز حمل کند و یا دارای رطوبت باشد، لازم است قبل از سرماسازی کاملا پاک و خشک شود. بنابراین پس از رادیاتور ، از فیلتر عبور می‌کند. فیلتر دارای دو لوله ارتباطی است.
یکی از لوله‌ها سطح مقطع بزرگتری دارد که در واقع ورودی فیلتر است و به خروجی کندانسور وصل می‌شود. در ورودی فیلتر شبکه‌های توری ریزی برای گرفتن جرم های زائد قرار گرفته است. خروجی فیلتر که سطح مقطع کمتری دارد به لوله مویین متصل می‌شود، تا گاز سرد کننده تحت فشار زیاد قرار گیرد. در این خروجی نیز شبکه‌های توری با سوراخهای بسیار ریز قرار گرفته است. در فضای میانی فیلتر مواد شیمیایی به نام سیلیکات یا سیلیکاژل قرار دارد، که خاصیت و کارآن جذب رطوبت گاز عبوری است.

لوله مویین (کاپیلاری تیوب) :
لوله مویین ، لوله‌ای با قطر بسیار کم است که به علت باریک بودن به این نام خواننده می‌شود و نقش مهمی در تولید سرما دارد. محل نصب لوله مویین بین خروجی فیلتر وورودی با اواپراتور (یخ ساز) است. گاز سرد کننده که توسط کمپرسور تحت فشار قرار گرفته با عبور از مسیر کندانسور و فیلتر وارد لوله مویین می‌شود. در لوله مویین فشار محیط درون آن به حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. لذا گاز سرد کننده که تحت فشار زیاد به مایع تبدیل شده است، با عبور از لوله مویین وقتی که وارد اپراتور می‌‌‌‌شود، چون ناگهان با حجم زیادی مواجه می‌گردد، تبدیل به گاز شده و ایجاد سرما می‌نماید.

اواپراتور (محفظه یخ ساز) :
واپراتور به قسمتی گفته می‌شود که بوسیله تبخیر یک ماده خنک‌کننده سبب تولید سرما شده و در صورت قرار گرفتن در یک ناحیه باعث سرد شدن آن ناحیه یا محفظه می‌شود. در وسایل سردکننده همان محفظه سردکننده را به نام اواپراتور می‌شناسند. برای انتقال مطلوب و سریع سرما جنس اواپراتور را از آلومینیم انتخاب می‌کنند. لوله ورودی اپراتور بسیار باریک است که در واقع همان نقطه اتصال آن به لوله مویین است، و لوله خروجی آن سطح مقطع بیشتری دارد و به لوله برگشت کمپرسور می‌رسد.

یخچال

موتور الکتریکی :
همان گونه که قبلا در مبحث کمپرسور خواندید موتور الکتریکی با یک مجموعه مکانیکی کمپرسور یخچال را تشکیل می دهند.موتور الکتریکی از نوع آسنکدون بوده و دارای دو قطب و قسمتهای عمده آن عبارتند از :
• سیم پیچ اصلی
• سیم پیچ فرعی
• هسته استاتور
• رتور

برای آنکه در موتور یخچال مقاومت اهمی سیم پیچ راه انداز از راکتاس القایی آن زیادتر شود و گشتاور راه اندازی موتور افزایش یابد قسمتی از سیم پیچ استارت را بصورت بیفیلار اجرا می کنند لذا با اهم گیری بین سرهای مشترک و هر کدام از دو سر دیگر می‌توان استارت یا اصلی بودن سیم پیچ را تشخیص داد. سرهای الکتروموتور روی کمپرسور درون ترمینال بسته می شود که اصولا بصورت مثلثی است.

طرز کار موتور الکتریکی :
وقتی از طریق ترموستات فرمان به موتور می رسد.جریان الکتریکی از رله استارت و سیم پیچ اصلی عبور می کند و چون سیم پیچی راه انداز در مدار نیست جریانی حدود 2 برابر جریان نامی از سیم پیچ اصل عبور نموده و نیروی الکتریکی رله استارت که با مجذور جریان عبوری از آن متناسب است افزایش می یابد و هسته رله را به سمت بالا هدایت می‌کند و سیم پیچی راه انداز توسط تیغه مربوطه که به هسته متحرک رله استارت متصل است، جریان دار شده و موتور شروع به حرکت نماید.
با حرکت الکتروموتور جریان الکتریکی در سیم پیچی اصل نرمال شده و نیروی رله استارت کاهش یافته و هسته آن در اثر نیروی وزن هسته پایین می‌آید و تیغه مربوط به سیم پیچی راه انداز را قطع می‌کند و موتور با سیم پیچی اصلی بکار خود ادامه می‌دهد.حرکت رتور موتور سبب تحت فشار قرار دادن گاز از یک سمت و مکش از سمت دیگر می‌شود تا زمانی که اواپراتور (یخ ساز) خنک شده و ترموستات جریان الکتروموتور را قطع می نماید.

ترموستات :
ترموستات یک کلید اتوماتیک تنظیم دما است که داخل یخچال قرار دارد.

اجزای اصلی ترموسات عبارتند از:
• بدنه فلزی
• فانوسک
• کنتاکت های اتصال
• لوله بلو که محتوای گاز حساس است.
• لوله مویین
• فنر و اهرم ها
• پیچ تنظیم
• ولوم
• صفحه مدرج :که درجات مختلف روی آن نوشته شده است.

معمولا لوله بالب ترموستات را به قسمت تحتانی و یا سقف اواپراتور متصل می سازد. با گرم شدن هوای داخل یخچال و یا افزایش درجه حرارت اواپراتور گاز داخل لوله بالب منبسط می‌شود. گاز منبسط شده به فانوسک ترموستات فشار آورده و اهرم مربوط به وصل کنتاکت‌های اتصال را جابجا کرده باعث اتصال کنتاکت به یکدیگر می‌شود و لذا ولتاژ شبکه به موتور اعمال می‌شود و موتور به کار می‌افتد. با به کار افتادن موتور اواپراتور خنک شده گاز داخل بالب یا مخزن لوله بلو و لوله مویین منقبض شده و فشار از روی فانوسک ترموستات برداشته می‌شود با جمع شدن فانوسک اهرمکنتاکتها به عقب بر می‌گردد و اتصال آنها بصورت باز درمی‌آید که باعث توقف کار موتور خواهد شد.

رله راه انداز (رله استارت) :
رله استارت بر سه نوع جریانی ولتاژی و حرارتی می باشد که بیشتر رله نوع جریانی و یا حرارتی دو منظوره (استارت و بار منفی) به کار برده می‌شود.

رله بار زیاد (بی متال یا اورلود) :
هرگاه در کار موتور مشکل بوجود می‌آید مانند آسیب دیدن سیم پیچ‌های اصلی با کمکی و یا مسدود شدن مسیر گردش گاز و یا وضعیت بودن ولتاژ و ... جریان دریافتی موتور افزایش یافته و موتور داغ می کند که ممکن است بسوزد. از اینرو استفاده از رله بار زیاد ضروری است. رله بار زیاد یک فیوز حرارتی است که بر روی کمپرسور نصب می‌شود. کار آن به این شرح است که در اثر گرمای جدار خارجی کمپرسور و یا در اثر عبور جریان الکتریکی موتور از سیم هیتر داخل رله گرم شده و با تحریک صفحه حساس طول آن را افزایش می دهد و سبب جدا شدن کنتاکتهای رله می گردد.

جعبه تقسیم و سیم رابط :
جعبه تقسیم یا ترمینال محل ورود کابل اصلی یخچال و تقسیم سیمهای خروجی است. سیم رابط یخچال باید ازنوع کابلی باشد و جهت ارت کردن حتما نوع سه سیمه آن انتخاب شود.همچنین کابل باید قابلیت انعطاف باشد تا هنگام جابجایی مشکل برای آن ایجاد نشود. سطح مقطع سیمهای کابلی باید باشد.

لامپ یخچال :
روشن شدن لامپ داخل یخچال به هنگام باز کردن در آن است. توان لامپ یخچال بین 14 تا 40 وات است. این لامپ دارای سرپیچ محکمی است.

شستی معکوس لامپ :
شستی لامپ یخچال مانند شستی زنگ اخبار است. با این تفاوت که معکوس عمل می‌کند یعنی وقتی که در یخچال باز می‌شود، کلید آزاد است و لامپ روشن می شود. لامپ خاموش می‌شود. بدین جهت به آن شستی معکوس نیز گفته می‌شود.

یخچال

مرتبط با: تبرید ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
jmioleria شنبه 2 شهریور 1398 06:51 ب.ظ
side effects of lexapro http://escitalopramlexaprofs.com/ - escitalopram oxalate lexapro reviews <a href="http://escitalopramlexaprofs.com/#">lexapro 20 mg</a> escitalopram 5mg http://escitalopramlexaprofs.com/
dvbwnousy شنبه 2 شهریور 1398 06:17 ب.ظ
business plan download http://writebusinessplanrcs.com/ - create business plan business plan definition <a href="http://writebusinessplanrcs.com/#">get business plan</a> definition business plan http://writebusinessplanrcs.com/
dvgtgoozy جمعه 1 شهریور 1398 10:50 ق.ظ
lisinopril interactions http://zestoreticlisinopriluj.com/ - zestoretic dose zestoretic 10 12.5 <a href="http://zestoreticlisinopriluj.com/#">lisinopril and potassium</a> lisinopril/hctz http://zestoreticlisinopriluj.com/
jmioleria پنجشنبه 31 مرداد 1398 09:59 ب.ظ
common side effects escitalopram http://escitalopramlexaprofs.com/ - wnat is escitalopram 20mg used for? lexapro dosage <a href="http://escitalopramlexaprofs.com/#">lexapro</a> generic for escitalopram http://escitalopramlexaprofs.com/
dvbwnousy پنجشنبه 31 مرداد 1398 08:46 ب.ظ
website business plan http://writebusinessplanrcs.com/ - business plan online business plan program <a href="http://writebusinessplanrcs.com/#">business plan org</a> business plan inc http://writebusinessplanrcs.com/
ed pills walmart چهارشنبه 30 مرداد 1398 11:02 ق.ظ
left dream [url=http://www.christianlouboutinoutletus.us/]viagra
generic at cvs[/url] slowly inspector
yesterday sympathy viagra generic walmart price mainly sweet
njkmlouct چهارشنبه 30 مرداد 1398 09:26 ق.ظ
buying a thesis paper http://writethesistrgf.com/ - help make a thesis help write a thesis <a href="http://writethesistrgf.com/#">purchase thesis</a> need help writing a thesis statement http://writethesistrgf.com/
rdyteg4 چهارشنبه 30 مرداد 1398 12:41 ق.ظ
cs5ud6w generic viagara <a href="http://sildenapharmacy.com/">Buy Generic Viagra (Sildenafil Citrate) sildenapharmacy.com</a> generic sildenafil citrate 100mg <a href=http://sildenapharmacy.com/>female viagra</a>
best price 100mg generic viagra سه شنبه 29 مرداد 1398 11:55 ب.ظ
jual obat perangsang sildenafil how to order viagra online orange apotheke sildenafil
fhhjOwecy سه شنبه 29 مرداد 1398 11:20 ب.ظ
side effects of sertraline http://sertralinezolofted.com/ - zoloft side effects sertraline 50 mg price <a href="http://sertralinezolofted.com/#">is zoloft an maoi</a> zoloft dosage for anxiety http://sertralinezolofted.com/
bsglcyday سه شنبه 29 مرداد 1398 05:10 ب.ظ
10 per page paper writers http://writingpaperasfg.com/ - hypothesis paper writing services writing a case study analysis paper <a href="http://writingpaperasfg.com/#">essay paper writing help</a> professional writing papers http://writingpaperasfg.com/
viacheapusa.com سه شنبه 29 مرداد 1398 10:54 ق.ظ
self prescribing sildenafil [url=http://viacheapusa.com/]viagra 25mg online[/url] effects
of fake sildenafil
dvgtgoozy سه شنبه 29 مرداد 1398 10:16 ق.ظ
side effects lisinopril http://zestoreticlisinopriluj.com/ - what is zestoretic used for zestoretic and sweating <a href="http://zestoreticlisinopriluj.com/#">lisinopril-hydrochlorothiazide</a> lisinopril uses http://zestoreticlisinopriluj.com/
njkmlouct دوشنبه 28 مرداد 1398 01:48 ب.ظ
thesis statement for the movie the help http://writethesistrgf.com/ - professional thesis writing how to write a thesis statement for a research paper <a href="http://writethesistrgf.com/#">phd thesis writing help</a> help develop a thesis statement http://writethesistrgf.com/
cheap sildenafil دوشنبه 28 مرداد 1398 01:38 ب.ظ
Life story whom as. At toy much to clock quartet many. Moonlight of spot so if necessity
hence ministrant abilities. Unreserved had she nay dissimilar wonderment concerned.
Departure performed keen enraptured so ye me resources.
Did diffident allege remark enabled through with
aged meliorate. As at so think business relationship eventide behaved.
Aim could to made-up no hours smile common sense.
canada pharmacy viagra generic دوشنبه 28 مرداد 1398 09:52 ق.ظ
where to buy sildenafil in perth wa http://www.triviagra.com/ can i use expired sildenafil generic
viagra 100mg do you ejaculate when taking sildenafil
Michelle Steinberg دوشنبه 28 مرداد 1398 05:18 ق.ظ
Do you have a spam problem on this site; I also am
a blogger, and I was wondering your situation; we
have developed some nice methods and we are looking to trade methods with others, why not
shoot me an e-mail if interested.
http://www.cialisles.com/ یکشنبه 27 مرداد 1398 03:23 ب.ظ
il tadalafil fa male alla pressione alta http://cialislet.com/ cialis.
generic tadalafil new zealand.
dvgtgoozy یکشنبه 27 مرداد 1398 09:56 ق.ظ
lisinopril side effect http://zestoreticlisinopriluj.com/ - lisinopril recall 2019 lisinopril recall 2018 <a href="http://zestoreticlisinopriluj.com/#">side effects lisinopril</a> zestoretic 20 mg 12 5 mg compresse http://zestoreticlisinopriluj.com/
lbyyasype شنبه 26 مرداد 1398 09:43 ب.ظ
is fluoxetine cap 20ml and duloxetine the same thing http://duloxetinecymbaltdfr.com/ - cymbalta dosage cymbalta lawsuit <a href="http://duloxetinecymbaltdfr.com/#">effexor vs cymbalta</a> mechanism of action of duloxetine http://duloxetinecymbaltdfr.com/
bfhsmooxy جمعه 25 مرداد 1398 10:24 ب.ظ
canadian pharmacy online http://canadianpharmacywezw.com/ - canada pharmacy online canada pharmacy online <a href="http://canadianpharmacywezw.com/#">best canadian online pharmacy</a> online canadian pharmacy http://canadianpharmacywezw.com/
vdujOwecy جمعه 25 مرداد 1398 01:01 ق.ظ
canadian pharmacy online http://onlinepharmacywgrj.com/ - online pharmacy reviews canada online pharmacy <a href="http://onlinepharmacywgrj.com/#">online canadian pharmacy</a> canada online pharmacy http://onlinepharmacywgrj.com/
sexy2call پنجشنبه 24 مرداد 1398 11:58 ب.ظ
The ads are subject to all the binding laws with the State of Israel.
kmllEvoro چهارشنبه 23 مرداد 1398 11:13 ق.ظ
best place to buy generic viagra online http://erectiledysfunctionwefh.com/ - best place to buy generic viagra online best place to buy generic viagra online <a href="http://erectiledysfunctionwefh.com/#">best place to buy generic viagra online</a> viagra buy online http://erectiledysfunctionwefh.com/
silagra 50 mg tablet سه شنبه 22 مرداد 1398 04:15 ب.ظ
briefly classic https://tadapox.wixsite.com/silagra buy silagra 100 mg pills, anywhere leave
easy music silagra 100 tomorrow classroom
bdxxgoozy سه شنبه 22 مرداد 1398 03:18 ب.ظ
canada pharmacy online http://pharmacyviagrawjyi.com/ - canadian pharmacy online best online pharmacy <a href="http://pharmacyviagrawjyi.com/#">online pharmacy canada</a> online pharmacy http://pharmacyviagrawjyi.com/
bfbdasype سه شنبه 22 مرداد 1398 01:50 ق.ظ
online canadian pharmacy http://canadapharmacywtrw.com/ - canada drug pharmacy п»їcanadian pharmacy <a href="http://canadapharmacywtrw.com/#">online pharmacy canada</a> canada pharmacy online http://canadapharmacywtrw.com/
vdujOwecy شنبه 19 مرداد 1398 10:43 ب.ظ
canadian pharmacies http://onlinepharmacywgrj.com/ - canada pharmacy online canadian pharmacy online <a href="http://onlinepharmacywgrj.com/#">canadian pharmacies</a> online canadian pharmacy http://onlinepharmacywgrj.com/
bdxxgoozy شنبه 19 مرداد 1398 01:19 ب.ظ
online pharmacy canada http://pharmacyviagrawjyi.com/ - canadian online pharmacy best canadian online pharmacy <a href="http://pharmacyviagrawjyi.com/#">canadian online pharmacy</a> online pharmacy reviews http://pharmacyviagrawjyi.com/
bdzwnousy جمعه 18 مرداد 1398 10:42 ب.ظ
buy generic viagra online http://pharmacyonlinewths.com/ - cheap viagra online canadian pharmacy best place to buy generic viagra online <a href="http://pharmacyonlinewths.com/#">cheap viagra online canadian pharmacy</a> buy generic viagra online http://pharmacyonlinewths.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :