وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


ظرفیت اواپراتورها
پنجشنبه 6 آبان 1389 ساعت 04:35 ب.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

ظرفیت اواپراتورها

اواپراتور

ظرفیت اواپراتورها یا کویل‌های سرد کننده، شدت جذب حرارت از فضای سرد شونده یا محصول، به وسیله سطوح اواپراتور برای تبخیر مبرد داخل آن است و معمولا بر حسب وات بیان می‌شود.
اواپراتور انتخاب شده برای هر کاربرد خاص باید ظرفیت انتقال حرارت کافی برای تبخیر مبرد به منظور جذب حرارت با شدت لازم را داشته باشد تا در شرایط طراحی بتواند سرمای لازم را‌ایجاد نماید.
انتقال حرارت به اواپراتور با هر سه روش جا به جایی، تشعشع و هدایت صورت می‌گیرد. مثلا در کاربردهای سرد کردن هوا، قسمت اعظم حرارت به وسیله جریانهای جا به جایی به وجود آمده توسط فن‌ها یا چرخش ثقلی ناشی از اختلاف دمای بین اواپراتور و فضای سرد، و مقداری نیز از طریق تشعشع از محصول و دیوارهای فضا به اواپراتور و فضای سرد، و مقداری نیز از طریق تشعشع از محصول و دیوارهای فضا به اواپراتور منتقل می‌شود. در مواردی نظیر سرد کن‌های مایع که مایع سرد شونده با سطح خارجی اواپراتور در تماس حرارتی است و انتقال حرارت با روش هدایت مستقیم از محصول به اواپراتور صورت می‌گیرد. برای انتقال خوب حرارت، چرخش سیال سرد شونده به وسیله پمپ و یا به روش ثقلی ضروری است.

بدون توجه به چگونگی رسیدن حرارت به سطح خارجی اواپراتور، انتقال حرارت از سطوح اواپراتور به مبرد داخل آن به وسیله هدایت صورت می‌گیرد. بنابراین ظرفیت اواپراتور که شدت انتقال حرارت از سطوح خارجی آن می‌باشد، به شدت انتقال حرارت هدایتی بستگی دارد.به منظور بالا بردن شدت انتقال حرارت در اواپراتورها، بایستی جنس لوله‌ها حتی الامکان از موادی با ضریب هدایت حرارتی بالا انتخاب شود. فلزاتی نظیر آهن، فولاد، برنز، مس و آلومینیم ضریب هدایتی بالایی دارند و در ساخت اواپراتورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. باید توجه داشت جنس فلز انتخابی طوری باشد که با ماده مبرد ترکیب نشود. مثلا آهن و فولاد تحت تاثیر هیچ یک از مبردها قرار نمی‌گیرد ولی چنانچه رطوبتی در سیستم وجود داشته باشد موجب پوسیدگی آنها می‌گردد. برنز و مس با هر مبردی غیر از آمونیاک، آلومینیم با هر مبردی غیر از کلرید متیل، منگنز و آلیاژهای آن با هر مبردی غیر از کلرید متیل و هیدروکربنهای فلوئور دار به کار می‌روند.چون مقاومت فلز اواپراتور در مقابل انتقال حرارت به ویژه هنگامی‌که جنس اواپراتور مس یا آلومینیم مقدار سطح داخلی خیس شده، سرعت و ضریب هدایت مبرد، مقدار روغن موجود در اواپراتور جنس محصول سرد شونده، شرایط سطح خارجی، سرعت سیال در روی کویل(گاز یا مایع) و نسبت سطح داخلی به خارجی بستگی دارد.واضح است که انتقال حرارت در مایعات بیشتر از گازها می‌باشد و شدت جذب حرارت به وسیله مبرد از سطوح اواپراتور با افزایش سطح خیس شده داخلی افزایش می‌یابد. به همین دلیل اواپراتورهای تر که بطور کامل با مایع مبرد پر می‌شوند از اواپراتورهای انبساط خشک به مراتب موثر تر هستند.‌این امر در مورد سطح خارجی اواپراتور نیز صادق است یعنی انتقال حرارت از سطح خارجی اواپراتور در حالت تماس با مایع، بیشتر از انتقال حرارت در تماس با هوا یا سایر گازها می‌باشد.
وجود هر گونه رسوب بر روی سطوح خارجی و داخلی اواپراتور به صورت عایق حرارتی عمل می‌نماید و موجب کاهش ضریب هدایت حرارتی سطوح اواپراتور و کاهش شدت انتقال حرارت می‌گردد. کثیفی سطح خارجی در اواپراتورهای سرد کننده هوا، معمولا به وسیله گرد و غبار موجود در هوا و یا گریس و سایر مواد چسبنده به سطح کویل‌های تر، و یا تشکیل برفک در روی اواپراتورهایی که در دمای زیر انجماد عمل می‌کنند به وجود می‌آید و در اواپراتورهای سرد کن مایع از تشکیل جرم و خوردگی لوله‌ها، کثیف شدن سطح داخلی لوله‌های اواپراتور به دلیل زیاد بودن مقدار روغن در اواپراتورو همچنین کم بودن سرعت جریان مبرد در اواپراتور ، حاصل می‌شود . در صورت پایین بودن سرعت جریان مبرد حبابهای بخار به وجود آمده در اثر جوشیدن آن به سطح داخلی لوله‌های اواپراتور را کاهش می‌دهد ولی با افزایش سرعت مبرد، روغن و حبابهای موجود به وسیله جریان مبرد می‌شود و شدت انتقال حرارت بهبود می‌یابد . بنابراین بازای قطر معین لوله با افزایش سرعت مبرد ضریب هدایتی فیلم داخلی افزایش می‌یابد ولی باید توجه داشت که اگر سرعت جریان مبرد بیش از حد مجاز افزایش یابد باعث افت فشار زیاد در لوله‌ها شده به جای افزایش ظرفیت کویل موجب کاهش آن می‌گردد .این موضوع تا حدی به روش لوله کشی کویلها بستگی دارد و در قسمتهای بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ضریب هدایتی فیلم سطوح خارجی نیز همچون سطوح داخلی، با افزایش سرعت سیال بهبود می‌یابد ولی‌این بار نیز به دلایلی غیر ازظرفیت مجاز اواپراتور، در بعضی از موارد سرعت ماگزیمم جریان سیال، محدود می‌گردد. هر گونه افزایش در آشفتگی جریان چه در داخل و چه در خارج اواپراتور، شدت انتقال حرارت از سطوح آن را بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد. بطور کلی آشفتگی داخلی سیال، بازیاد شدن اختلاف درجه حرارت در طرفین دیواره لوله، کم بودن فاصله لوله‌های کویل نستب به یکدیگر، و زبری سطوح داخلی لوله‌ها، افزایش می‌یابد. در بعضی موارد برای بهبود انتقال حرارت، داخل لوله را پرده دار می‌کنند. آشفتگی خارجی نیز با سرعت سیال در روی سطح کویل، فاصله گذاری لوله‌ها و شکل پره‌ها تغییر می‌کند.

مزیت استفاده از لوله‌های پره دار :
مزیت حاصل از پره دار کردن سطوح عبارت است از افزایش ضرایب هدایت فیلمهای سطوح داخلی و خارجی و افزایش نسبت خارجی به داخلی لوله‌ها و در مواردی که شدت انتقال از سطح داخلی اواپراتور به ماده مبرد، بیشتر از شدت جذب حرارت به وسیله سطح خارجی اواپراتور از سیال سرد شونده می‌باشد، ظرفیت کل اواپراتور به وسیله ظرفیت سطح خارجی محدود می‌شود. در‌این صورت می‌توان با استفاده از پره‌ها، مساحت سطح خارجی را به حدی افزایش داد که مقدار حرارت جذب شده به وسیله‌این سطوح، تقریبا برابر حرارت انتقالی از سطح داخلی لوله‌ها به مایع مبرد شود و مقدار کل Uافزایش یابد.
با توجه به‌اینکه انتقال حرارت به مایعات بیشتر از شدت انتقال حرارت یا بخار می‌باشد، معمولا مورد فوق بیشتر در سرد کردن هوا پیش می‌آید زیر شدت انتقال حرارت از سطح داخلی اواپراتور به مایع مبرد، بیشتر از شدت انتقال حرارت از هوا به سطح خارجی اواپراتور می‌باشد. به همین دلیل استفاده از اواپراتورهای پره دار در کاربردهای سرد کردن هوا متداولتر است. در کاربردهای سرد کردن مایع به ویژه اگر از آمونیاک به عنوان مبرد استفاده شده باشد چون هر دو طرف لوله با مایع در تماس است و شدت انتقال حرارت در هر دو طرف تقریبا برابر می‌باشد بدون استفاده از پره اواپراتورهای لوله‌ای با راندمان بالایی کار می‌کنند. ولی در سردکنهای مایعی که از مبردهای فلور و کربنی استفاده می‌شود ممکن است شدت انتقال حرارت در طرف سیال سرد شونده از شدت انتقال حرارت در طرف مبرد تجاوز نماید. در‌این صورت پره دار کردن لوله‌ها در شکل نشان داده شده است. در صورتی که مبرد روی سطح خارجی لوله جریان داشته باشد استفاده از لوله‌هایی با پره‌های کوتاه و کم، نظیر یک لوله دنده دار مناسب خواهد بود. 

مرتبط با: تبرید , تهویه مطبوع ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
علی جمعه 14 آبان 1389 08:52 ب.ظ
سلام خسته نباشید مطالب خوبی دارید میتونید زحمت بکشید یه کتاب در مورد سیستم تهویه مطبوع سوله های تولیدی بهم معرفی کنید؟ بازم ممنون
admin پاسخ داد:
با سلام
کتابی مد نظرم نیست ولی تحقیق می کنم اگه باشه حتما می گم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات