وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


دلیل ریزش ساختمان های نهران
یکشنبه 22 بهمن 1391 ساعت 12:26 ب.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

دلیل ریزش ساختمان های نهران

دلیل ریزش ساختمان های نهران

بررسی انجمن مهندسین مشاور و ناظر ساختمان استان تهران درباره علت ریزش پی‌در‌پی ساختمان‌های در حال ساخت در تهران نشان می‌دهد: رفتار منفعل همه دستگاه‌های متولی و مسوول در حوزه ساخت‌وساز از شهرداری گرفته تا وزارت راه‌وشهرسازی در نابسامانی وضع موجود موثر است؛ طوری كه سازنده‌ها تكلیفی به ارائه سند تضمین پایداری ساختمان احداثی به خریدار ندارند و كنترلی هم بر صحت اجرای مقررات ساختمانی انجام نمی‌شود. دراین بررسی 7 ایراد اساسی به شیوه فعلی ساختمان‌سازی در پایتخت وارد شده‌است.

7 ایراد به وضع موجود ساخت‌وساز :
درباره علت ریزش‌های پی‌درپی ساختمان‌های مسكونی در تهران تاكنون اظهارنظرهای مختلفی از جانب مسوولان مرتبط با ساخت‌وساز مطرح شده و اخیرا از جانب دو دستگاه متولی – شورای‌شهر تهران و سازمان نظام مهندسی تهران- دو نوع دستورالعمل برای رعایت موارد فنی ساخت توسط سازنده نیز ابلاغ شده است اما بررسی‌های یك تشكل مهندسی در حوزه ساختمان نشان می‌دهد: 7 ایراد اساسی به شیوه فعلی ساختمان‌سازی در پایتخت وارد است كه در صورت عدم رفع آنها، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های موردی هم نمی‌تواند به ریزش‌ها خاتمه‌ دهد.

انجمن مهندسین مشاور و ناظر ساختمان استان تهران در این بررسی، رفتار منفعل همه دستگاه‌های متولی و مسوول در حوزه ساخت‌وساز از شهرداری گرفته تا وزارت راه‌وشهرسازی را در نابسامانی وضع موجود موثر دانسته و معتقد است: از آنجا كه سازنده‌ها تكلیفی به ارائه سند تضمین پایداری ساختمان احداثی به خریدار ندارند، كنترلی هم بر صحت اجرای مقررات ساختمانی انجام نمی‌شود. این انجمن همچنین نقطه‌ضعف بازار ساخت‌وساز را در تفاهم‌نامه‌های ناپایداری كه به فراخور زمان بین دستگاه‌های مسوول امضا می‌شود، اما اجرای آن با واقعیت بازار ساخت‌وساز تطابق ندارد، می‌داند.

نتایج بررسی‌های انجمن مهندسین مشاور و ناظر، به شرح زیر است:
سال‌هاست كه چگونگی كنترل ساخت‌وسازهایی كه با سرمایه‌گذاری خصوصی (بعضا تحت نام مالك یا مالكین) صورت می‌گیرد دغدغه مسوولان مربوطه و سازمان‌های مرتبط می‌باشد و مقصود نهایی از كنترل آن است كه ساختمان‌هایی مطلوب، پایدار و ایمن ساخته شوند و در روند ساخت آنها نیز ایمنی همه‌جانبه رعایت شود. تاكنون قوانین، آیین‌نامه‌ها، شیوه‌نامه‌ها، توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های بسیاری تنظیم شده تا با تعریف و تعیین روش برای سه موضوع زیر مقصود از كنترل را برآورده كنند.
- طراحی مناسب، كامل و درست بر طبق مقررات ملی ساختمان، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه (در این راستا طراحی اسكلت و سازه نگهبان از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است).
- اجرای صحیح مطابق با مقررات ملی ساختمان، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با رعایت كامل ایمنی، استانداردها و انجام آزمایش‌های لازم.
- نظارت بر اجرا برای اطمینان از صحت اجرای كار و رعایت نكات ایمنی به همراه صدور دستور برای انجام آزمایش‌ها و بررسی و كنترل آنها.
- با توجه به مقدمه و توضیحات فوق اكنون این سوال مطرح می‌شود كه وقتی اهداف و خواسته‌ها مشخص هستند و قانون و ملحقات آن نیز وجود دارند، چرا همچنان شاهد ناایمنی و صدمات مالی و جانبی به هنگام عملیات ساختمانی هستیم؟
- چرا سندی به‌عنوان تضمین پایداری (استحكام) ساختمان و ایمنی آن بعد از ساخت به خریداران (صاحبان نهایی) ساختمان‌ها تحویل نمی‌شود؟
- چرا در رسانه‌ها از زبان مسوولان مشكوك بودن پایداری ساختمان‌ها به دلیل امكان عدم رعایت مقررات قید می‌شود؟
- چرا مدام از امضا فروشی و عدم نظارت و كنترل صحبت می‌شود؟
- چرا از به كار نبردن مصالح استاندارد سخن به میان می‌آید؟
- چرا از مجری صلاحیت‌دار در ساخت‌وساز استفاده نمی‌شود؟
- و در نتیجه پرسیده می‌شود مشكل و ضعف كجا است، در قوانین یا در اجرای ناقص قوانین؟

باید بگوییم در هر دو مورد عنوان شده اشكال وجود دارد كه بحثی مفصل را می‌طلبد، اما بسیار خلاصه به برخی از آنها اشاره می‌شود. محور اصلی تمام قوانین، آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های مرتبط با آن این است كه مسوولیت و بار خواسته‌های عنوان شده (یعنی طراحی مناسب، اجرای صحیح و نظارت دقیق) را با اخذ چند برگه تعهد به عهده چند نفر به عنوان مهندسین حقیقی یا حقوقی قرار دهند و تمامی ارگان‌های مرتبط (اعم از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، شورای شهر، نظام مهندسی و...) در كنار گود قرار می‌گیرند و فقط مسوولیت تذكر و تنبیه را عهده‌دار می‌شوند، البته شاید این امر به دلیل آن باشد كه قوانین و آیین‌نامه‌ها توسط همین ارگان‌ها پیش‌نویس و ارائه شده‌اند و می‌شوند.

در حقیقت قانون به گونه‌ای نوشته شده است كه حتی پس از وقوع حادثه مالباختگان، مصدومان و صاحبان دم نیز باید شاكی و طلبكار مهندسان (قید شده در تعهدنامه‌ها) باشند كه از روی ناآگاهی یا ناچاری (به دلیل نیاز مالی برای امرار معاش) مبادرت به پذیرش این مسوولیت سنگین كرده‌اند، مسوولیتی كه تا پایان عمرشان با آنهاست و باید در برابر كوچك‌ترین اشكال در آنچه مسوولیتش را پذیرفته‌اند، پاسخگو باشند و دیگر ارگان‌های ذی‌ربط با توجه به ظاهر قوانین مسوولیتی در قبال خسارت‌دیدگان و جبران خسارات برای خود متصور نیستند.

از طرفی امكانات و شرایط لازم برای اجرای كامل همین قوانین نیز وجود ندارد و به عنوان مثال همچنان بحث بر سر چگونگی كنترل نقشه‌ها و گماردن مجری صلاحیت‌دار برای كلیه ساختمان‌ها مطرح است و هنوز بین ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های ناپایدار نوشته می‌شود كه معمولا تشكیلات و زیربنای لازم جهت اجرایی كردن آنها فراهم نیست و علاوه‌بر اینها چگونگی برخورد با متخلفان و نتایج آن در مواردی كه عنوان می‌شود مسكوت باقی می‌ماند و تاكنون مشخص نشده كه مسائل ناشی از حوادث به‌وجود آمده چگونه حل شده‌اند و عاقبت مجریان، مالكان، ناظران، مالباختگان، مصدومان و بی‌سرپناه‌شدگان در ارتباط با حادثه پیش‌آمده چه شده است.

قانون همچنین سوالات زیر را بی‌پاسخ و مسكوت گذاشته است :
چنانكه حادثه‌ای منجر به خسارات مالی و جانی بروز كند و ناظران و مجریان در دسترس نباشند، خسارت‌دیدگان و صاحبان دم باید چه كنند و چگونه جبران خسارت صورت گیرد؟
فرضا با بروز حادثه منجر به خسارت مالی و جانی، ناظران و مجریان بازداشت و مورد شكایت و محكومیت قرار گیرند؛ اما قادر بر جبران خسارت نباشند، خسارت دیدگان، صاحبان دم بابت سرپناه از دست رفته باید چه كنند و دولت یا سازمان‌ها چه مسوولیتی در برابر جبران خسارت دارند؟ به ویژه اینكه باید توجه شود در حوادثی كه منجر به تخریب ساختمان‌های مجاور گودبرداری می‌شود، اسكان سریع خسارت دیدگان در مسكنی مناسب ضروری است. در مورد وضعیت و نابسامانی ارائه خدمات مهندسی كه نتیجه نقص قوانین و كوتاهی در اجرای قانون است نیز می‌توان گفت تاسیس شركت‌های حقوقی فاقد تعهد برای ارائه خدمات مهندسی به دلیل ضعف قانونی جهت جلوگیری از تشكیل آنها است. ضمن اینكه كماكان مداخله برخی از مالكین یا سرمایه‌گذاران در امور فنی ساخت‌وساز ادامه دارد.

همچنین عدم تعادل عرضه و تقاضا برای ارائه خدمات مهندسی (وجود ظرفیت‌های تعهد خدمات مهندسی بیش از تقاضا) منجر به رقابت برای عرضه این ظرفیت‌ها می‌شود. و عدم تفاوت بین شركت‌های تازه تاسیس با شركت‌هایی كه در این حرفه دارای سابقه، بالاخص سوابق مفید هستند به این چالش دامن زده است. از سوی دیگر عدم كنترل تناسب بین توان فنی و مالی شركت‌های حقوقی ارائه دهنده خدمات مهندسی با ظرفیت كاری شركت‌های مذكور كه در حال حاضر اصولا به آن توجهی نمی‌شود از مهمترین مشكلات پیش‌روی بازار ساخت‌وساز است.


مرتبط با: ساختمان ,


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic